Vytištěná móda – tady a teď

V roce 1983 hrál v rádiu WHAM! Elton John a světlo světa uzřela první 3D tiskárna. O 30 let později se stává tento vynález hnacím motorem nejenom ve světe technologií. Kdysi byla komunita 3D tisku vysloveně v rukách vývojářů a geeků. To, že se bude móda a technologie tak rychle prolínat předpověděl tehdy málokdo. Dnes je ale 3D tisk horkým tématem nejen studentských kolekcí, ale i na těch největších fashion weecích.
 

Iris Van Harpen  (http://www.irisvanherpen.com ), matka 3D módy a holandská návrhářka, se o tuto technologii zajímá do hloubky už několik let.  Je jedna z mála, která ji sune směrem ke skutečné nositelnosti. Její materiály se začínají přibližovat regulérním látkám, připomínajíc krajku s detaily, které by vznikly po hodinách precizní ruční práce. Na letošním pařížském fashion week-u si Iris připravila skutečné pohlazení pro duši každého nadšence 3D tisku a performance. Jeden kus z SS 16 byl vytvořen úplně live – rovnou na mole na herečce ze seriálu Game of Thrones Gwendoline Christie. Přímo na herečce vytvořili “robotí ramena” materiál, ořezali jej a přizpůsobili tělu.
 

Nejenom indepenedent návrháři si uvědomují , že budoucnost módy je v technologii. Německý Adidas jako první firma na světe před pár týdny představila boty, část kterých je vyrobena 3D tiskem. Co to kromě dobrého imdžu pro Adidas a zákazníky znamená? Lehčí materiál pro pohodlnější ranní běh. Zní to dobře? A co byste řekli na boty dělané přesně míru tak, že podrážka je přizpůsobena vašemu chodidlu a tomu, jak rozkládáte tlak a váhu?  

 

Ani lokální scéna nezůstala 3D tiskem nepolíbená. Na Designbloku si během přednášky a workshopu s ODIVI mohli návštěvníci odnést vlastní customizovanou čelenku z 3D tiskárny. Tuzemská módní scéna se tiskem začala zabývat i díky konferenci Fashion.stl která byla letos v říjnu věnovaná právě 3D tisku. Průkopníčky jsou u nás hlavně Denisa Nová nebo Liběna Rochová.  Kupodivu, ne úplně nejmladší generace. Více v článku tady: http://www.rozhlas.cz/radiowave/modeschau

 

Dnes není 3D tisk úplně nedostupná záležitost. Už se neřeší, zdali se budou materiály prát, nebo jaká je jejich pružnost a stálost. Nejlevnější domácí tiskárny dostanete taky za pár set eur. Skvělým příkladem, jak se může technologie šířit a být dostupnější je i mladá návrhářka Danit Peleg.  Ta poprvé představila celou kolekci vytištěnou jednoduše – doma. Představte si to pohodlí, nemáte co na sebe, tak si vytisknete šaty, které se dokonale hodí k vaší kabelce. Nebo cestujete na dovolenou a máte sebou jenom malou tašku a v ní vaši přenosnou 3D tiskárnu. K tomu recyklované a lehce rozložitelné materiály a bavíme se o snu každého fashionisty a ochránce přírody v jednom. http://mashable.com

 

3D tisk tak přináší módě nejen kvantum nových možností ale i otazníky. Může být 3D tisk odpovědí a řešení toxické fast fashion? Skutečně customizovaná móda, jak ji doteď neznáme? Dočkáme se nového využití plastů, které zamořují planetu? Co se ale s rozšířením 3D technologie stane s autorskými právy? Jak bude probíhat kontrola materiálu? A sebere nebo naopak dá 3D tisk novým rozměr práci ve fashion?  Bude to znamenat konec hromadné sweat shop produkce? Přesune se výroba do smyčky v podobě zákazník – designér – zákazník?  Hledání odpovědí, změna módních pravidel, nebo naše domácí 3D tiskárny můžou být o hodně blíž než si myslíme!

 

Podobné texty

Jaké make-up trendy ovládly TikTok?

S příchodem chladnějších měsíců obměňujeme nejen naše šatníky, ale...

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...