Dr. Martens a šest dekád stylu

Taky milujete marteny tak jako my? Pamatujeme si ta náctileté roky v romantických květovaných šatech s osmidírkovými klasikami všech klasik. Prostě kouzlo grunge nás v té době plně ovládlo jak hudebně, tak i v módě.

Ale módní ikona se zrodila mnohem dřív, konkrétně přesně před šedesáti lety, kdy sjel z výrobní linky v britské továrně v Northamptonshire ve vesnici Wollaston vůbec první pár Docs. Asi nikdo v té době nemohl tušit, že si původně dělnickou botu, která byla populární mezi policisty a pošťáky, obuje v roce 1967 Pete Townsend z The Who na stage a odstartuje tak smršť, která trvá několik dekád a katapultovala Dr. Martens mezi nejstylovější boty vůbec. Asi žádné boty v historii tak výrazně neurčovali sebevyjádření a příslušnost jejich nositelů k určité skupině. Asi žádná jiná bota nedoprovázela tolik subkulturních hnutí jako právě Docs.

Po šedesáti letech se změnilo jen velmi málo. Boty Dr. Martens se vyrábí stejně, ze stejných materiálů, stejným procesem výroby a velmi často i ve stejné továrně. Jsou pořád stejně pohodlné, odolné a vytvořené tak, aby s věkem byly ještě lepší. Co ale nikdy nebude stejné jsou lidé, kteří je nosí. Inovátorové, rebelové a volnomyšlenkáři mohou za to, že se z britské boty stala globální alternativní značka.

VÝZVA: A co vy, nosíte je také? Pokud ano, postněte na Instagramu fotku s hashtagem #fashionmapDRM60! Zkusme společně vytvořit největší českou internetovou galerii milovníků Dr. Martens. Ty nejzajímavější outfity moc rádi repostneme ve stories!

Foto: archiv značky

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...