Folklor Pavla Berkyho ve spojení s pleteninami Jany Mikešové

Každá kolekce inspirovaná folklorem může mít tendenci spadnout do kýčovitosti. Pavel ale dokázal vybrat tradiční prvky a použít je v moderních siluetách i materiálech.

Přehlídka začínala krátkým lidovým videem a byla doplněná skvělou elektro hudbou s prvky houslí. V bílé části kolekce se najdou jemné romantické duše. Naopak ostatní modely v zemitých barvách podporují silnou ženskou osobnost. Oděvům dominují zajímavé textury materiálu, volnější ramena a až na zvýrazněný pas jsou modely v celkově uvolněných střizích. Jako odkaz na folklór se nám líbí použití límečků a skládaných sukní a máme radost, že Pavel dokázal propojit historii se současnou tvorbou. Téma kolekce bylo skvěle umocněno šperky a kabelkami od značky Jenny Jeshko.

Jana ukázala svou typickou tvář a pro sezónu jaro/léto 2015 opět připravila oděvy z pleteniny tentokrát doplněné o hedvábí. Kolekce Vesna je inspirována uvolněným městským stylem se sportovními prvky, ale najdou se v ní i kousky pro business ženy.

Těžké ruční pleteniny se objevují v kontrastu s jemným hedvábím a kolekce jako celek budí velmi lehký dojem. Jana si opět hraje s vrstvením a použitím celé škále barev. Úvodní oděvy přehlídky se nesly v jemných pudrových tónech jako stvořené pro romantické ženy. V další části kolekce najdeme syté odstíny růžové a fialové na modelech určených pro denní nošení a závěr přehlídky patřil černým dramatickým modelům, ve kterých jsme mohli vidět těžké pleteniny s propracovanými detaily, které podtrhly osobnost ženy. Modely byly odlehčeny od těžkých pletenin kšilty od modistky Kateřiny Čadové.

Jsme zvědaví, kam se tvorba Jany posune dál a jestli začne hledat i jiné cesty práce s pleteninou, nebo jestli pletenina zůstane klíčovým prvkem její tvorby.

Podobné texty

Předchozí článek
Další článek