Jak na šťastné, férové a etické Vánoce…

Dávno není pravdou, že módní návrháři navrhují věci nenositelné a cenově nedostupné. Přesvědčit se můžete v Czech labels and friends, La Gallery Novesta, Fashion shop Parazit, Pour Pour nebo v Kuratoru.

Spolupráce s návrhářem nebo šikovnou krejčovou je trefa do černého. A zapomeňte na zběsilé přepočty, že za jedny šaty, které si takhle necháte ušít, byste měly možná patery šaty z řetězce. Ty ušité, totiž budete nosit několik let a švadlenky často dopředu počítají s tím, že oděv bude nutné zabrat, nebo naopak povolit. Šití na míru je tak mnohem efektivnější a úspornější způsob, jak utrácet peníze. Darujete poukazy ke kadeřníkovi, na manikúru, na kosmetiku? Nadělte pod stromek návštěvu krejčovské dílny. Skutečně zážitkový dárek! 🙂

Další variantou jak nakupovat etickou módu je návštěva serverů, které udělaly nutný předvýběr  a nabízejí oděvy nejrůznějších značek s nálepkou fairtrade, či značek, které při výrobě dodržuji základní ekologické a společenské standardy. Jedním z nich je například ecomamma.cz . Většina nabízených produktů je od značky People Tree, najdete tu ale i oděvy značky Machja, která šije jen z kvalitních přírodních materiálů či značku Lalesso, kdy je každý jimi vyrobený kus opatřen visačkou s informací, kdo jej pro vás ušil.

Pokud kromě společenské odpovědnosti vyznáváte také environmentální šetrnost a bolí vás srdce při pohledu na všechny uříznuté a následné vyhozená vánoční stromky, máme pro vás velmi vánoční tip na dárek: francouzská designérka Sophie Young pod značkou Do You Green vyrábí kolekce spodního prádla. Na tom není nic zajímavého, ale materiál na toto prádlo byl získán právě recyklací vyhozených vánočních stromků.

Dobrých příkladů je nespočet. A i u nás se to už pomalu začíná hýbat správným směrem. Jenže znáte to, kde není poptávka… Chyťme se za nos. Má to cenu.

Tak šťastné a etické. 😉 

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...