JEN DALŠÍ DESIGN WEEK?

Definitivní rozhodnutí uspořádat Prague Design Week padlo asi před rokem a půl. Ovšem už před pěti lety si začal Ondřej Krynek pohrávat s myšlenkou na vytvoření alternativní přehlídky, která by poskytla větší možnosti těm, kteří se z různých důvodů (například i finančních) nemohou účastnit klasických zavedených formátů. Rok od roku jsem byl přesvědčenější, že je spousta designérů, kteří by se měli prezentovat a neděje se tak. Rozhodli jsme se, že do toho půjdeme a uspořádáme první přehlídku, která otestuje jejich sílu,“ vysvětluje.

Po pěti letech od prvotního Ondřejova záblesku sedíme v Domě U Minuty, kde přípravy běží v plném proudu a test začíná. Co ale může Prague Design Week nabídnout jiného, nového? Shrnuto do tří slov – pohled za oponu. Chceme design ukázat nejen jako finální produkt. Ten často bývá brán jako zbytečně luxusní věc, která nemá takovou hodnotu, za kterou ji výrobce prodává.“ Zákazník podle Ondřeje často vidí jen nadstandardní obnos, ale už ne tu práci, která se za ním skrývá. Nevidí hodiny a hodiny plánování, vybírání materiálu, prototypování ani samotnou výrobu. Hlavním tématem Prague Design Weeku je právě ono behind-the-scenes, odkrytí příběhu zrodu jednotlivých vystavených kousků, a to včetně nepovedených skic a prototypů, kolik existuje verzí onoho produktu a s jakým úspěchem, případně neúspěchem se setkal. Ukažte, co děláte. Ukažte, jak pracujete. K tomu jsme se snažili designéry motivovat,vysvětluje Ondřej, v čem konkrétně ona odlišnost spočívá.

Ačkoliv je Prague Design Week na pražské umělecké scéně nováčkem, nouzi o vystavovatele prý neměl, naopak museli mnoho zájemců o prezentaci odmítnout. Samotný výběr probíhal ve dvou rovinách, tou první bylo oslovování konkrétních výrobců, kteří se dostali do hledáčku týmu PDW, druhá rovina byla procesem opačným. Kdokoliv mohl podat přihlášku a každou jednu z nich pak pečlivě prošel kurátorský tým. Na základě těchto výstupů a prostorových možností Domu U Minuty bylo vybráno na 66 vystavovatelů, kteří budou mít 7 dní na ukázku svého příběhu.

A kterým z nich by Ondřej doporučil se více věnovat? Na prvním místě jmenuje Petra Novagua, který se produktovému designu věnuje již přes deset let, ale v Čechách se představí vůbec poprvé a hned s poměrně velkou expozicí, která se bude jmenovat „Numbers“ a ukáže retrospektivu jeho dosavadní práce. Dalším jmenovaným je Jan Falta, který vystoupí se skleněnými vázami inspirovanými lesem a AlexMonhart, značka zabývající se pánskou módou, převážně motýlky. Příležitost k prezentaci dostane také mladá krev. „Mám radost z velkého množství studentů z bratislavské školy, Ateliéru keramiky VŠVU vedených panem Pirščem,“ uzavírá Ondřej své soukromé tipy.

Za Fashion MAP přihazujeme ještě Anetu Jarmolikovou, Leo Macenauera, projekt Shit Happnes nebo uskupení šperkařek vystupujících v rámci expozice galerie ZÁŘÍ.

Součástí programu bude také Design Kino a série přednášek, v rámci nichž se každý den představí celkem tři designéři. Za všechny jmenujme alespoň Petra Novagua (středa 5. 11.), Czech Grand Designéra z roku 2013 Jana Čapka (úterý 4. 11.) nebo zakladatele Urban Studia Jana Alexandra Jindráka (8. 11.). Program vyvrcholí nedělní módní přehlídkou kolekce skupiny Posedlí ve spolupráci s Josefinou Bakošovou.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že trh je podobnými projekty aktuálně nasycen, není důvodu nedat začínajícímu konceptu šanci. My z Fashion MAP na Prague Design Week nepochybně zamíříme. Přidáte se?

Praktické informace:

Místo: Dům U Minuty (Staroměstské náměstí)

Datum: 3. – 9. 11. 2014

Vstupné: 90 Kč klasické, 50 Kč pro studenty a seniory (vstupenky zahrnují i vstup na přednášky a platí po celý týden)

Web: www.praguedesignweek.cz

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...