Malá noc módy už není malá

(text: Veronika Kučerová, foto: Tomáš Gál)

V půlce října se sešlo několik stovek návštěvníků v opuštěné budově bývalé školy Františka Josefa v Brně. Proč? Už potřetí se konala Malá noc módy – studentský event, který se za pouhé tři roky stal neodmyslitelnou součástí brněnské fashion scény. Opět se nám představila nejmladší generace designérů z uměleckých škol a opět se potvrdilo, že Malá noc módy má co nabídnout.

Narozdíl od předchozích ročníků se konal event dva dny. Rozšířil se o více přednášek, workshopů a pop-upů, program byl nabitý, prostory originální, chodby staré školy na Šujanově náměstí doslova narvané.

Tématem letošního ročníku byla Identita. S tímto tématem nějakým způsobem pracovalo všech 16 návrhářů, které jsme na Malé noci módy mohli vidět. První večer jsme mohli shlédnout přehlídku Dominiky Kozákové, která už sice slaví mezinárodní úspěch, ale na Brno rozhodně nezapomíná (a to se v Brně nesmírně cení). Následující den se představili studenti uměleckých škol ve čtyřech přehlídkových blocích.

Zaujala nás práce s materiálem Anny Tran – ve své kolekci se zabývala tématem identity na sociálních sítích a kapsy modelů byly vyšívané materiálem, který ruší mobilní signál. Pokud si tedy někdy budete chtít užít #denoffline, nemusíte se připojovat k masové akci na sociálních sítích, ale můžete naopak podpořit mladý český talent. 😉

 

S tématem národní identity pracovala Romana Lidiaková, která se nechala inspirovat českým hokejovým dresem. Vizuálně se tato kolekce dost lišila od té předchozí s názvem V peřině. Ale přijde nám, že všechny tyto kousky pojí taky evokace bezpečí – jako peřina, do které spadnete, jako chrániče, které vás brání a jako útěk od dětství, který každý někdy potřebuje a kterým se Romana nechala inspirovat také v dřívější tvorbě.

 

Skvělým spojením nespojitelného nás zaujala i Miroslava Nováková, tvořící jako Mirka Mirka. Módní návrhářství propojené s fotografií je docela přirozeným krokem, ale spojit plavky a večerní oděv… to dokáže málokdo.  

Malá noc módy má podle nás velký smysl – dává prostor a rozvíjí talent i mimo Prahu. Doufáme, že budeme dál vídat jména jako Jan Smejkal, Johana Skálová, Natálie Vencovská, Natália Drevenáková a taky samotného Davida Severu, zakladatele a organizátora Malé noci módy, který tady každoročně prezentuje svou značku Severa.

 

Vyvrcholení eventu pro nás ale přišlo až o pár dní později, kdy byl oficiálně spuštěn e-shop NOW STORE, který nám nabídne lokální značky a hlavně produkty od studentů designu. Za projektem stojí David Severa s Davidem Haklem. Přesně takové projekty jsou důležité pro posun celé fashion scény a my se nemůžeme dočkat příštího ročníku a taky prvního nákupu na NOW STORE! 🙂

Podobné texty

Fascinace AI, důraz na upcycling a oslava individuality | MBPFW DAY 1

Nikdo by po přečtení programu na páteční zahajovací večer...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...