„Máte rádi sekáče?“ My vs. Evropa

V Berlíně, Londýně, nebo Lisabonu nikdo moc netrpí strachem jestli ho uvidí  vybírat z “obnošených” kousků kolega nebo spolužačka. Potvrzuje to i naše kolegyně a blogerka Melisa Minca, která žije v Edinburgu. “Nakupovanie v sekáčoch nie je výhradne záležitosť mladých. Stretávam tam všetky vekové kategórie. V Británii určite pristupujú k oblečku z druhej ruky inak.  Na Slovensku je to zatiaľ záležitosť ‚osvietených‘ mladých a.k.a. hipsterov alebo tých ktorí potrebujú ušetriť. V meste kde teraz žijem však do sekáča chodí fakt každý. Nebojí sa vybrať čo sa mu páči, bez ohladu na to akú ma tá vec históriu.” Berlínskou specialitou jsou zase blešáky, kupříkladu ten populární v Mauerpark Flohmarkt.O vztahu berlínčanů mluví další člen Fashion Generace – Zuzana Pinterová:  “Ľudia nosia často kombináciu sekáčových kúskov so značkovými a tým získavajú jedinečný berlin shabby chic lookJe tu dobrý výber, viac obchodov, takže aj viac možností kúpiť si niečo naozaj pekné a jedinečné. Bez sekáčov si berlínsku scénu neviem vôbec predstaviť.”

I když si ve Fashion MAP období socializmu aktivně nepamatujem, máme před očima naše rodiče a známe kteří si v sebe nesou “sekáčové bremeno” pravě z tohto období. Tehdy totiž bylo nakupování z druhé ruky  spíš nevyhnutností. A pokud si někdo mohl dovolit věci nové, nošené se v zásadě nenosily, a když nebyla jiná možnost, tak se o původu zboží aspoň mlčelo a zatloukalo.

Asi proto dnes u nás při pochůzkách po second handech nikde nenarazíte na noblesní starší dámu s chanelkou, kterou nutno obdivovat pro její úžasné vintage kousky, jako jinde ve světě. Nebo na pána s pečlivým anglickým vázáním šátku kolem krku a tvídovým sakem, ale zato se docela nasmějete. 🙂 U nás se tím spíš setkáte s lidmi, kteří styl absolutně neřeší. A to nám příjde škoda.

Když se podíváte například na streetstylové fotky fenomenálního módního fotografa Scotta Schumana, autora blogu The Sartorialist, uvidíte módu reálnější, než kdy předtím. Jde převážně o inspiraci ze zákoutí ulic všech možných světových destinací, a každá jeho fotka podtrhuje osobitost kolemjdoucích, co se pyšní kombinacemi něčeho staronového. Mistrně vystihuje kreativitu sebe sama a při sledování jeho skvělé práce si jen říkáte, achjo, proč to takhle jednou nemůže vypadat i u nás.

A protože si myslíme že “second hand fashion store” může přinést hodně kreativní energie již teď pro vás připravujeme malý seriálek “jak z  hory obnošeného oblečení vytvořit dokonalý outfit. Příště vám ukážeme, jak to dopadá, když se tým Fashion MAP sejde v Radotíně🙂 a doporučíme vám, kam na úlovky za hranice.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...