Móda je krásná uvnitř #9 Sezónní záležitost

Jaro je tu, konvenční časopisy nás zaplaví tím, jak zhubnout do plavek a kde koupit bikiny podobné těm, co nosí Byoncé. Pokud už máte vybranou dietu a cvičení, ale ty plavky ještě hledáte, doufám, že vám bude inspirací dnešní článek o dlouhodobě udržitelné módě věnovaný právě nákupu plavek. 
 
Plavky a bikiny jsou jen zřídkakdy vyrobené z přírodních materiálů. Většinou se jedná o syntetické materiály jako polyester a nylon. S těmito materiály si příroda jen stěží poradí. Je to asi jako když vyhodíte na skládku PET lahev. Bude se tam rozkládat desítky let a když se rozloží na menší částečky, systémem spodních vod se tyto dostanou do moří. To je skutečný případ umělých textilních vláken. Na pobřeží Anglie se našly kousky těchto látek v trávicím ústrojí ryb. Z polyesteru, polyamidu a dalších syntentických vláken jsou vyrobeny nejen plavky, ale i mnoho košilí, topů, svetrů a mikin. Čim víc následujete trendy a nosíte to, co je teď in, tím dřív se toho budete muset zbavit, protože to bude zase out. Zvláště pokud je vaše oblečení z umělých vláken, je důležité udržet ho mimo skládky, věnovat ho kamarádkám nebo místní charitě, případně do svěrných boxů, protože způsob, jak ekologicky zlikvidovat tyto umělé textilie, je přirozeně recyklace. 
 
Už jsem v jednom článku zmiňovala, že ze 40 PET lahví se dá vyrobit kvalitní flízová mikina. Dnes mám ještě poetičtější koncept. Plavky se dají vyrobit z recyklovaných rybářských sítí (zápach je samozřejmě v procesu 100% odstraněn a nepoznali byste, že vlákna byla recyklována). Tyto koncepty se již nenazývají recyklací, ale jedná se o UPcyklaci – upcycling v angličtině. Upcyklace je přirozený vývoj recyklace. Upcyklací se vytváří produkty o stejné nebo vyšší kvalitě, než původní odpad, který upcyklujete. V dnešní době se tímto konceptem zabývá již mnoho organizací a firem. A teď se podíváme na to, jaké ovoce udržitelná móda sklidila na letošní sezónu v oblasti plavek: 
 
Vitamin A – Americká firma, která vyrábí plavky z recyklovaného nylonu v Kalifornii. Super kvalita, sofistikovaný design. Ty si asi pořídím já. 
 
Další americká značka, která používá podobné principy jako Vitamin A je Eco Swim 
 
Britská designérka Olga Olsson dostala dokonce ocenění od Ethical Fashion Forum za udržitelnost její kolekce (a její loňská kolekce je na webu se 70% slevou právě teď). 
 
Pokud by se vám zachtělo spíše přírodních materiálů, značka Kelly B nabízí bikinky z organického bambusu a bavlny s trochou spandexu pro udržení tvaru zde 
 
Ať už si vyberete kterékoliv, nebo vytáhnete ty, co jste si koupily loni nebo příjdete s nějakým jiným nápadem, jak omezit konzum konvenční módy, přeji vám krásné jaro a léto. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...