Mladí a nezkrotní

SPŠO – střední průmyslová škola oděvní je jedním z hlavních pražských sít na mladé talenty, na klasické čtyřleté maturitní obory pak navazuje VOŠON – vyšší odborná škola oděvního návrhářství. Jednou z osobností, která zde studentům předává své zkušenosti a vidění světa je oceňovaná Monika Drápalová a snad i díky tomu je škola provázána s módní realitou a práce studentů můžeme vídat i na větších akcích a výstavách. 

VODA. To bylo hlavní téma přehlídky studentů SPŠO. Byli jsme zvědaví. Výsledkem je profesionálně organizovaná show – skvělá hudba, upravené kamarádky a spolužačky, které sloužili jako modelky, dobře zvádnutý zasedací pořádek s hosteskami a venkovní expozicí. Ve směru organizace VODA předčila naše očekávání a můžeme říct i to, že se to povedlo i studentům. Zejména u první skupiny modelů nadcházejících maturant bylo patrné, že už něco umí. Pánský oblek s aplikací krajky nebo pánská pláštěnka, to byly přesně ty modely, které nás překvapily designem i zpracováním. Výběr materiálů odpovídal aktuálním trendům, v designu byl patrný rukopis konkrétních studentů i dobré vedení. S přehlídkami mladších ročníků to však už tak světlé nebylo. 

Studenti bezesporu mají talent, který museli prokázat u přijímacích zkoušek, k jeho rozvinutí je však nutná snaha a sebezapření. Teenager si módní byznys ještě představuje jako veselou procházku říší snů. Proto je nesmírně důležité, aby si vyučující své svěřence dokázal někdy „zkrotit“ a dostat tak z nich to nejlepší. Pokud k tomuto procesu nedojde, divoké mládí zvítězí a proud kreativity si najde tu nejsnazší cestu, cestu kopírování, polyesterové organzy, nesmyslných  tvarů a špatně ušitého saténu. I když je dokázáno, že každý si musíme projít obdobím dechberoucího kýče, zkušený pedagog by měl dokázat svým svěřencům pomoct toto období co nejrychleji a nejlépe překonat. Není to snadné, ale teprve pak mohou vznikat zajímavé věci. 

Milí studenti, děkujeme za pozvání. Vám co se chystáte k maturitě držíme pěsti a těšíme se, že se nám se svými modely pochlubíte. A na vás ostatní se těšíme zase někdy příště. I když je to těžké, zatněte zuby a zkuste se inspirovat i mimo školu, zkuste přinášet nové vize – a neopovrhujte praxí. Žádný učený z nebe nespadl a i ta nejlepší návrhářka kdysi nadávala se stehovkou v ruce. 🙂

 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...