Móda je krásná uvnitř #11 FASHION REVOLUTION – Buďte při tom!

Pokud je vám téma udržitelné módy blízké, nebo pokud sledujete večerní zprávy, určitě si pamatujete pád budovy Rhana Plaza v Bangladéši 24.4.2013 při němž zemřelo 1133 lidí. Reportáž ze dní po pádu a mnoho fotografií najdete na stránkách České televize. 

Mezi ekology a odborníky se říká, že změnit postoj lidí ke konzumaci a nezodpovědnému zacházení s přírodními zdroji, znečišťování vody a vzduchu, neetickým způsobům výroby a pro transformaci další neduhů moderní společnosti by se muselo stát něco velkého, něco, co by otřáslo světem. Přišly vlny tsunami, sesuvy půdy, tornáda, záplavy. Po hektických záchranných akcích a vlně charity pro postižené oblasti se nezodpovědně vyrábí, konzumuje a znečišťuje dál.

Pád budovy Rhana Plaza se ale může stát historickým mezníkem. Začátkem transparence ve výrobě, začátkem lepších a bezpečnějších podmínek pro dělníky v zemích třetího světa, kteří vyrábí naše oblečení, začátkem netoxického oblečení na našich trzích, které nebude končit v popelnicích. Den pádu Rhana Plazy byl stanoven profesionály z módního průmyslu jako Fashion Revolution Day. 

Toto hnutí začalo ve Velké Británii a aktuálně se do něj zapojilo téměř 60 zemí po celém světě. První ročník Fashion Revolution Day je věnován etické produkci a transparenci. Jeho motto zní „Who made my clothes?“. Nejde o to, která značka, jde o to kdo. Byl to muž, nebo žena? Jaký vedou život? Jak daleko od své rodiny žijí, aby mohli dostat práci a jaká je jejich odměna za tuto emoční oběť? Jaké na sobě mají oblečení oni? V jakých podmínkách vyrábí naše oblečení?  

Jaká je opravdová cena našeho oblečení?  A jak se zapojit?

Pokud máte zájem zapojit se a podpořit Fashion Revolution Day, pokud vás zajímá, kdo ušil vaše oblečení, vyfoťte své oblečení naruby, vyfoťte cedulku, kde je název značky a vytvořte hashtag #insideout a nasdílejte ho na sociálních sítích. Do svého postu můžete přidat i označení konkrétní značky, o jejichž vyjádření k transparenci stojíte. 

Příklad vašeho postu na Twitteru: I’m wearing my clothes #insideout because … I want @ (brand) to do something about it. 

V den výročí pádu Rhana Plaza vyzývá Fashion Revolution k nošení oblečení naruby. Foťte, sdílejte a tagujte #insideout #CzechRepublic nebo #SlovakRepublic. 

Podívejte se na více informací na stránách Fashion Revolutionpodpořte tuto iniciativu na Facebooku  a na Twitteru

V Čechách se do Fashion Revolution zapojí kromě Fashion MAP také butik Czech Labels and Friends, Slovak Fashion Council a multifunkční prostror Kontakt v Bratislavě. Pokud i vy máte zájem se aktivně zapojit, máte butik, nebo chcete přednášku o etice v módě na vaší škole, dejte nám vědět na kamila_boudova@live.com. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...