Móda je krásná uvnitř #19 Styl bez zápachu

Módní průmysl zpracovává kůži ve velkém. Hodně o této problematice jsme probrali v šetém díle ze série „móda je krásná uvnitř“ . Ve shrnutí se jedná o to, že se zvyšující se poptávkou po kožených výrobcích stoupá samozřejmě i poptávka po tomto materiálu. Podle reportu firmy McKinsey, do roku 2020 vstoupí do střední třídy 80% obyvatel Číny nemluvě o miliónech a miliónech Indů, Brazilců a dalších obyvatel rychle rostoucích ekonomik. To je poptávka po spoustě a spoustě kožených bot, kabelek a jiných kousků, kterými budou tito obyvatelé prokazovat své profesní úspěchy. 

Pro uspokojení této (již dnes) velmi vysoké poptávky je nutno chovat více a více krav a pro jejich chov je potřeba více a více pastvin a vzniká tak neudržitelný problém vypalování lesů za účelem pasení dobytka. Týká se to především Brazílie a zemí jihovýchodní Asie. 

A na druhou stranu dnešní systém při zpracovávání potravin ročně vyhodí tuny a tuny ještě pevnějšího a esteticky zajímavějšího materiálu. Ano, jedná se o rybí kůži, která je považována za odpad a bez užitku vyvážena na skládky. 

Spousta firem přitom již objevila tento krásný materiál, který je mnohem šetrnější i proto, že se snadněji barví. Při barvení rybí kůže tedy není zapotřebí těžkých kovů, které jsou dalším z problémů konvenční kůže. 

A co všechno už z rybí kůže spatřilo světlo trhu? 

Jsou tu samozřejmě různé doplňky jako třeba obaly na iPady a telefony. Jsou k dostání hned za rohem – od berlínské značky Lapaporter . Start-up Khogy  nabízí například i boty a všechno je úplně přírodní a eticky vyrobené v úzké spolupráci s řemeslníky na Sri-Lance. 

Má nejmilejší a ‚susatinable‘ brazilská fashion brand OSKLEN, která se v loňském roce představila i v rámci salónu 1.618 Sustainable Luxury v Paříži (report z této akce za letošní rok na Fashion-Map zde), před několika sezónami představila celou kolekci z lososí kůže – dámské boty, pánské boty, kabelky, bahot s kapucou. Na obrázky se můžete podívat zde . 

V roce 2012 se dokonce objevily střevíčky z rybí kůže i v kolekcích Manolo Blahnika! Kolekce byla vytvořena ve spolupráci s americkou designérkou Marciou Patros , která má dlouhodobě udržitelný rozvoj a fashion design v krvi i v DNA. 

V roce 2011 rybí kůži ve své podzimní kolekci použil designér Marcel Ostertag a zpracoval z ní minisukně i kabátek.  

A co jsem si pro vás nechala na závěr? 

Firma SPEEDO v minulých letech vyvinula hi-tech materiál, kterému se začalo přezdívat Shark Skin. Všichni vrcholoví sportovci plavali pouze v Shark Skin a dosahovali rekordních časů, mnohem lepších, než když si jen oholili nohy. Mezinárodní komise ale zakázala Shark Skin na Olympiádách a oficiálních soutěžích a tak se můžeme vrátit k našemu tématu o přírodní fish skin. Bikiny z rybí kůže sice nejsou nijak hi-tech, ale zato rychle schnou, jsou přírodně odbouratelné a podle mě i dost sexy. Do závodních bazénů se asi nedostanou, ale možná si najdou místo v mém udržitelném šatníku. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...