980632_611782875524877_1033308876_o.jpg

Tipy na čtení: Jan Boublík

Pro někoho je móda synonymem života, pro mě je to spíš takové každodenní nasazení a protože se móda bere mnohdy až příliš vážně, ředím tohle nasazení věcmi, které mi pomáhají držet si odstup a nadhled. Rád se tak ztrácím v příbězích a fenoménech, které módě konkurují.

Aktuálně mám rozečtenou knihu od Michaela Cunninghama. Nový příběh držitele Pulitzerovy ceny se jmenuje Snow Queen a pro snílky a přemýšlivce je jako dělaný, neboť poeticky vypráví o nejisté víře v Boha v dnešní společnosti. Intimní a citlivý příběh tak svou autentickou náladou pronikne do každého. Ale kromě klasické beletrie jsem se nedávno zasekl i v české autorské ilustraci a komiksu. Navedla mě k tomu výstava Lustr, která jako pozůstatek prvního stejnojmenného festivalu tuzemské kreslířské tvorby probíhá v galerii Salon S. Komiks Na odstřel Lucie Lomové je tou nejlepší volbou pro komiksového začátečníka. Detektivní příběh z divadelního prostředí mě baví především díky hlavní postavě divadelní kritičky Dity Oulibské, která připomíná legendární slečnu Marplovou.

A do třetice z toho klasičtějšího – pokud milujete detektivky, Kinga a Kubricka, určitě si budete stejně jako já brousit zuby na pokračování kultovního příběhu Osvícení, k němuž se King vrátil po více jak třiceti letech. A dobrá teď k módě. Jelikož jsem jako jeden z mála (jak v poslední době zjišťuji) skutečným fanouškem původního Christiana Diora, nemohla mě minout publikace fotografií Dior The Legendary Images, která kompletuje vůbec ty nejúžasnější fotografie Diorových kreací. Sice jsem se k fotografiím dostal zatím jen online pročítáním, ale na hardcover z Amazonu už čekám týden (doufám že dojde:) ).

Civilnější počtení představuje k stejně poutavá publikace Denim Story, jež rekapituluje osmdesátiletou historii džín. A co se online počtení týče, v poslední době si ujíždím na online verzi magazínu Wild, kde postují kreativní projekty, které mě baví – například balónky torontského grafika Adama Kurtze s výstižnými hesly jako: „Sorry I am such asshole“. Mimo to tam ale dobře píší i o módě a umění, WILD je definitivně IN. Stejně jako německý Kaltblut, který dělá z módy a umění nejvíc sexy věc.