Můj BIO život – Pryč s plasty!

Občas si trochu připadám jako pojízdná kuchyně. Rozhodla jsem se totiž, jak už jsem dřív zmiňovala, maximálně ze svého života vyloučit plasty a další chemikálie, tak moc, jak je to jen možné. Postupně se mi tak podařilo vyměnit všechny lahve a krabičky na jídlo, vyměnit svoje úplně zničené teflonové pánve za ocelovou a nerezovou.

Dalším krokem jsou nerezová brčka nebo skládací příbor https://www.4camping.cz/p/spork-steel/) a nerezové kelímky, které si teď plánuji brát s sebou na všechny akce místo plastu. Tohle všechno se samozřejmě neobejde bez poznámek okolí a ani ti nejprogresivnější z mých přátel si občas neodpustí nějakou tu “vtipnou“ hlášku. Tohle ale není článek o tom, jak to mám teď v životě těžké. Aneb #problémyprvníhosvěta ;). Spíš mě často frustruje, jak málo jsem schopná lidi ve svém okolí ovlivnit.

U pánví a kelímků to v mé domácnosti ale nekončí. Dlouho jsem odkládala zvelebování svého bytu s tím, že zážitky jsou důležitější (a taky pánve a oblečení a kvalitní jídlo…, znáte to) a to si myslím pořád, ale zároveň mě trochu děsí představa, že ve svém bytě žiju už 6 let a pořád si nejsem schopna vyřešit strašnou spoustu věcí, které by ho učinili smysluplnějším a ráda bych to změnila. Přirozeně to ale nechci řešit návštěvou Ikea, snažím se hledat lokální a ekologické alternativy.

V něčem jsem byla úspěšná, v jiných věcech naopak stále hledám. Svým skvělým přístupem k věci mě zaujaly paletky.cz, vyrábějí krásné věci z recyklovaných palet a to i nábytek, který vypadá zcela nepaletkově. O to víc mě těší jejich odhodlání nepoužívat chemické nátěry a řešit práci s dřevem naprosto přírodně, protože jsou to právě často barvy a laky v naší domácnosti, které jsou zdrojem toxicity. Nechala jsem si proto od nich vyrobit postel. Problém mám teď ale sehnat matraci. Nechci pružinovou, ale nehodlám si pořizovat ani matraci z umělé pěny. Jaké jsou alternativy?

 

Snažila jsem se taky naprosto neúspěšně najít v Čechách vyráběné nádobí a sklenice, rozumějte, hledám něco úplně obyčejného, žadné jedinečné designové kousky ani řůžovozlaté obludnosti. Ráda uslyším vaše rady!

Jinak intenzivně aháním také na blešáku na Kolbence, co je nakonec ekologičtějšího než využití starých věcí? A zároveň přemýšlím, kde bych sehnala kus přírodního dřeva nebo našla nějaký kousek vhodný k recyklaci na výrobu stolu a vůbec “recycled furniture ideas” se poslední dobou stalo mým nejvyhledávánější spojením. Mám spoustu nápadů, ale chybí mi zaručené tipy, kde krásné opotřebované věci sehnat. Budu ráda za každou cennou radu!

PS: Na poličce vidíte můj eko omyvatelný pytlík z http://www.uashmama.cz/

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...
Předchozí článek
Další článek