Polovina dua Zorya s novým ateliérem

Avantgardní klenotník Zdeněk Vacek otevřel sólový ateliér, kde chce vytvářet jedinečné klenoty na zakázku a limitované high-end série šperků z drahých kovů a drahých kamenů, mezi něž budou patřit i neopakovatelné snubní a zásnubní prsteny. Pod novým labelem Zdeněk Vacek Fine Jewellery ho najdete na pražské Letné, v ulici Jana Zajíce.

„To „Fine Jewellery“ nemám nijak chráněné, nebo registrované. Moje živnost se jmenuje čistě Zdeněk Vacek,“ říká s tím, že za svým jménem cítí především právě vlastní identitu. Začal jsem používat Fine Jewellery proto, abych se vymezil a dal najevo, že chci tvořit opravdu unikáty.“ Motiv a esprit nové značky Zdeněk Vacek je luxusní a znepokojivé nebo také neznámé, podivné, neobvyklé, neobyčejné, nevšední, zvláštní. “Chci se co nejvíce přiblížit impresionistům,“ nastiňuje Vacek a pokračuje. „Chci vystihnout vibrace myšlenky špičkovým řemeslem. Šperk vnímám jako vzpomínku na něco jedinečného. Artefakt, amulet, luxusní suvenýr z temné reality, která se neustále mění a pulzuje v mé mysli,“ dodává Zdeněk.

Autorský šperk není pro Zdeňka nic nového; věnuje se mu přes 25 let. Vizí Vackovy nové značky je propojit klenotnické řemeslo se zvukem, pohybem a videem, kde se pak stírá hranice jednotlivých kreativních oborů. Kolekce budou doprovázet krátká videa na pomezí artvidea a reklamy od předních umělců. „K mému klenotnickému rukopisu patří experimentování s materiály i překračování do jiných oborů a obecně hledání nového. Baví mě propojovat neslučitelné. Vytvářet kontrast. Precizní řemeslo vs. technologie. Tam směřuji a jsem sám zvědav, jak se vše bude vyvíjet“ vysvětluje Vacek.

„Pracuji dvěma způsoby. Když vytvářím klenot na zakázku, jsou pro mě přání a potřeby klienta nejlepším zadáním. Má-li vzniknout jedinečný solitér, chci se o jeho budoucím majiteli dozvědět co nejvíce. Motivem jsou jeho sny, představy i pochybnosti. Nebo také odkaz nejbližším, pokud má vzniknout rodinný šperk. Navrhuji tak unikát, který nese znaky výhradně svého majitele. Časové náročnosti a nadstandardnímu přístupu odpovídá pak i finální cena. Druhý způsob navrhování je čistě živelný. Živé organismy, přírodní motivy a procesy, vesmír, mikrosvět, zvuk, pohyb, sex, úzkosti, touhy a vše, co život přináší. To všechno se v mojí hlavě mísí. Temné vize, které většinou vidím v polospánku a morfuji, jsou skvělým zdrojem mé práce. Začal jsem k nim přistupovat jako k výzvám! A když se mě pak podaří některé zhmotnit a zachytit jejich podstatu, je to pecka! Zde se rodí nápady pro volné limitované série. Samozřejmě jedno ovlivňuje druhé. A to je na tom zábavné,“ popisuje Vacek způsob své práce.

Podobné texty

Obřad plný alter eg: návrhářka Tereza Rosalie Kladošová představila svatební kolekci

Včera v podvečer představila designérka Tereza Rosalie Kladošová v...

Ceny Czech Grand Design znají vítěze

Ve Stavovském divadle byly předány ceny Czech Grand Design...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...