Příběhy šperků

Showroom ve Vítkově ulici je spojený s dílnou a aktuálně tady sídlí tři tvůrci a jejich značky. Slovenská návrhářka a scénografka Marjetka Kürner Kalous tvoří pod značkou VIVI spíše nekomplikované oblečení na každý den. Segrasegra je naopak ojedinělý úkaz, o kterém chystáme speciální článek, už jen proto, že i této značce začíná být ČR malá. Třetím a pro nás nejpřekvapivějším návrhářem v ateliéru je MarCat. Možná že jméno vám zase tolik neřekne, ale pokud jste delší dobu pravidelnými návštěvníky trhů a módních akcí, už jste se určitě setkali s nepřehlédnutelnou slečnou a její nabídkou nejlahůdkovějších vintage pokladů.

MarCat vystudovala oděvní návrhářství, ale jak sama říká, na jehlu v ruce je příliš netrpělivá. Láska k oděvu s duší ji ale neopustila a tak se postupně stala odbornicí přes vintage, se zaměřením na 20. – 80. Léta. Alespoň takto jsme ji vnímali až do páteční návštěvy ve Vítkově ulici. MarCat se pustila do vlastních minikolekcí a výsledky jsou překvapivé a kouzelné. Kolekce doplňků představuje soubor kloboučků, šperků a kabelek, každý kousek je originál a jako by byl osobním talismanem, sbírkou snů a zážitků. Jsou to ještě šperky, nebo už se jedná o miniaturní umělecká dílka? MarCat spojuje nespojitelné, ve speciálních variacích. Spona opasku, kousek manžetových knoflíčků, ozdobné kování, perličky… představuje snad tento šperk sbírku artefaktů z neobyčejného milostného příběhu? Kdo asi nosil bílé psaníčko, jsou mosazné lístky, kterými je ozdobenou, památkou na hru má mě rád-nemá mě rád? Z pokladů nasbíraných na blešácích i tajných místech, z dárků i náhodných nálezů, z roky schraňovaných poničených broží i ztracených korálků, vznikají nejen doplňky a šperky, ale příběhy. V dnešní uspěchané, nové-nové době, která nás vytrhává z našich kořenů, něco překvapivého.

MarCat své kouzelné artefakty neukazuje široké veřejnosti příliš často, máme proto velkou radost, že s nám podařilo odhalit i tuto její stránku. A pokud sami máte plné šuplíky a krabičky pokažených náušnic, roztrhaných náramků a klíčů bez zámku, můžete nechat MarCat, aby jim vdechla nový tvar a pokusila se vyprávět jejich příběh. Protože díky vyprávění a interpretacím příběh žije navždy.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...