Už příští týden otevře své brány 24. ročník Designblok Prague

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší středoevropské přehlídky designu a módy, s tématem LES proběhne od 5. do 9. října 2022 ve dvou výstavních prostorech: Gabriel Loci v Holečkově ulici a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Novinky představí přes 178 vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd. Bohatý program nabídne také řadu speciálních výstav věnovaných českému sklu a porcelánu, současnému ukrajinskému designu, rodinnému podnikání i progresivní studentské tvorbě. V rámci festivalu se po celé Praze otevře také řada showroomů, prodejen a ateliérů.

Letošní Designerie v designu od MY DVĚ

I letos nabídne festival Designblok ucelenou prezentaci novinek současného českého i mezinárodního designu, módy a šperku a to v tradičních formátech Superstudia a Openstudia. V Superstudiu v Gabriel Loci se setká padesátka firem z celé Evropy – ikonické zahraniční značky jako Vitra, Moroso nebo holandské studio Toer s českými výrobci Johann Malle, Master&Master, TON a mnoho dalšími. Chybět nebudou ani čerstvé projekty, které teprve začínají získávat své příznivce. Komplexní pohled na současnou tvář českého designu poodkryje Openstudio. Na více než sto instalací a pop-upů nezávislých tvůrců v Gabriel Loci naváže dvacítka současných designérů, kteří budou demonstrovat použití tradičních technologií a řemesel v novém pojetí v druhé lokaci Openstudia – Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Místo setkávání, kavárna, přednášková Reflex Stage, dětské hřiště – pulzující srdce Designbloku, zvané Designerie, se v proskleném ambitu Gabriel Loci letos pod taktovkou designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ promění na hravou oázu inspirovanou lesem a houbami, kde budou moct návštěvníci kontemplovat a vzdělávat se. Veškeré dekorace jsou vyrobeny z již použitého nebo recyklovaného materiálu.

Výše zmíněná Reflex Stage v Designerii denně nabídne sérii edukativních přednášek a diskuzí z oboru designu, architektury, módy, marketingu, ekologie a dalších. Nizozemská designérská hvězda, Richard Hutton, promluví o cirkulárním designu; UMPRUM se bude zabývat otázkou inkluzivity; web EARCH.cz upozorní na greenwashing v architektuře; Jakub Berdych, Daniel Piršč a Maxim Velčovský se zamyslí nad udržitelností české produkce; #HolkyzMarketingu poradí, jak na efektivní marketing pro malé tvůrce; úspěšná ukrajinská designérka a další z významných zahraničních hostů, Victoria Yakusha, dokáže, že kultura je živnou půdou národa a platforma Sázíme česko pohovoří o významu lesů v době klimatické krize. Kácet, nebo nekácet? Budoucnost českých lesů rozsekne diskuze týdeníku Reflex s profesionálními dřevorubci. Kompletní doprovodný program najdete už nyní na stránkách designblok.cz.

V Gabriel Loci se ve speciální výstavě Sláva Ukrajině! předvede sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Pod kurátorským výběrem studia Ihor se v Openstudiu představí Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov. V samostatné instalaci a české premiéře v kostele Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci nabídneme exkluzivní pohled na práci jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu, Viktorie Yakushy, tvořící pod značkou FAINA. 

„Za hlavní město festival Designblok dlouhodobě podporujeme a vážíme si toho, že se koná právě zde. Osobně tuto událost vnímám jako přehlídku současného autorského designu, která má mj. skvělou schopnost reagovat na aktuální dění. V letošním roce proto oceňuji, že budou mít návštěvníci možnost seznámit se nejen s novinkami etablovaných českých jmen, ale i s tvorbou vybraných ukrajinských designérů,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Jaké designérské objekty by dnes sbíral významný český podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel pražského Uměleckoprůmyslového musea Vojtěch Lanna mladší? Odpověď nabídne letošní Art House. Pod vedením kurátorky Danici Kovářové dojde k intervenci současných designérů do výstavy Sběratel. Lannova sbírka skla v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Velkorysou sbírku sklářského umění od antiky až po 19. století doplní například spolupráce Federica Díaze se sklárnou Moser, tvorba Zdeňka Lhotského, Lady Semecké, Pauly Benčaťové, studia LLEV, Lukáše Nováka a dalších současníků. „Je skvělé, že prostřednictvím Art Housu můžeme k Lannově sbírce upřít pozornost a přimět k jejímu docenění i lidi, kteří by se o ni běžně nezajímali. Tato jedinečná sbírka a postava jejího zakladatele Vojtěcha Lanny si to totiž zaslouží! dodává kurátorka Danica Kovářová.

Výstava Terra Alba Designblok 2022 Foto Michaela Karásek Čejková

Sumář nejzajímavějších porcelánových objektů z posledních let i zcela nová díla nabídne další z hlavních výstav letošního Designbloku s názvem Terra Alba – nová vlna českého porcelánu. Kurátorský výběr historika umění Radka Wohlmutha v neortodoxní architektuře Maxima Velčovského bude k vidění v 2. patře Uměleckoprůmyslového musea. „Více než pětadvacet autorů naznačí sice fragmentovaný, ale navzájem kompatibilní obraz českého autorského porcelánu. Zároveň s ním přinese i kombinovanou zprávu o naší každodennosti, v níž rezonují i taková témata jako jsou například ekologie, udržitelnost, inkluze nebo pandemická situace. Nesmí se zapomenout ani na to, že také současný autorský porcelán je katalyzátorem emocí a způsobem komunikace. Některé práce přitom dosahují až existenciálního rozměru a balancují na hranici volného umění, poodkryl kurátor výstavy, teoretik umění Radek Wohlmuth.

V Uměleckoprůmyslovém museu rovněž naváže na loňský úspěch výstava Rodinné stříbro pořádaná ve spolupráci s časopisem Forbes. Prezentace 12 úspěšných rodinných firem – Brokis, Dílna Šesták, Kaplan Nábytek, Kozel Fenestra, Le bon, MOW, Qubus, ROBOT by Bohematic, Tkalcovna Kubák, USSPA, Vasky, Wuders – odvypráví příběhy záchrany prastarých továren a řemeslných dílen i úspěchy etablovaných značek, které vznikly v posledních desetiletích na zelené louce. Protože základní průmyslová jednotka státu je prostě rodina.

Ani letos nebude chybět svěží inspirace v podobě studentské tvorby. V rámci festivalu proběhne finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu Diploma Selection. Třicítka mladých designérů z několika zemí Evropy odprezentuje svá díla ve výstavě v Gabriel Loci a v rámci módních přehlídek organizovaných ve spolupráci se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC. Výstavu produktového designu najdete v prvním patře výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově. Na další talentované autory upozorní instalace Erste Premier Talent Cards ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea, která vznikla díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier.

Master & Master Coffee Boy Superstudio Designblok 2022

Organizace čtyřiadvacátého Designbloku by se neobešla bez podpory partnerů. Generálním partnerem festivalu je již po jedenácté Erste Premier. „Téma Designbloku je tentokrát nadčasové a současně nesmírně aktuální – les… Lesy jsou pro život na planetě Zemi nenahraditelné. A přesto je jich stále méně. Nejen deštných pralesů za oceánem. I u nás doma lesy mizí. Kvůli kůrovci, požárům nebo necitlivé těžbě. Ať je letošní festival designu oslavou toho zeleného životodárného bohatství a připomínkou, jak moc je pro nás všechny důležité, říká ke spolupráci Martin Fuchs, ředitel Erste Premier.

V roli hlavního partnera, jehož flotila zajišťuje přepravu hostů mezi výstavními prostory, pokračuje automobilka Hyundai. „Jsme rádi, že v roli hlavního partnera festivalu zůstáváme i nadále, a pro letošní ročník se nám povedlo do České republiky vůbec poprvé přivézt naši horkou novinku, elegantní elektromobil IONIQ 6. Vůz navíc v areálu Gabriel Loci doplníme efektní světelnou instalací, která propojí naši venkovní a vnitřní expozici, a návštěvníkům přinese skutečně nevšední zážitek, zve Martin Saitz, generální ředitel Hyundai Motor Czech.

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...