Fresh blood: MONINA

(text: Katarína Sliacka, photo: Lena Luga)

Denně mapuje lokální i zahraniční módní scénu, na kterou má vlastní názor – v oblékání jsme sice konzervativní a bojíme se změn, ale zlepšit to může právě publicita, eventy a lokální návrháři. A zajisté tomu pomáhá i samotná Monina díky nekonvenční modelingové agentuře New Aliens Agency, ve které neplatí žádná pravidla. A pokud ano, jen taková, která si vytvoří její členové a s kterými jsou sami ztotožněni. Protože móda by měla být v první řadě o tom, že se člověk cítí šťastný, je sám sebou a má prostor pro svou individualitu. Jak vlastně tento projekt vznikl, čím je specifický a jak probíhá výběr modelů? V našem rozhovoru se dozvíte i to, jaké kousky nosí Monina nejraději, kde si můžete koupit její unique pieces a jaké je být choreografkou módních přehlídek.

Jako choreografka se podílíš na kreativním procesu módních přehlídek, například na loňském Fashion LIVE! Jak hodnotíš tuto zkušenost?

Velmi intenzivní! Je to pro mě zatím nejsilnější, nejlepší a zároveň nejtěžší zkušenost. Je to náročné, ale miluju to!

Jsi spoluzakladatelka netradiční modelingové agentury New Aliens Agency. Jak vznikl tento nápad a čím vším se agentura liší od těch klasických, komerčních?

Nápad vznikl v hlavě mého nejlepšího kamaráda Jakuba Ra, který studuje fotografii na FAMU. Oba jsme vždy pracovali s lidmi a uměním (dříve jsem byla taneční choreografka) a při společných projektech jsme zjistili, že nás vlastně baví castovat zajímavé typy – nejlépe ty, co nemají s profesi „modeling“ nic společného. V té době už jsme spolupracovali s PXS, kterého beru jako jednoho ze svých mentorů v oblasti módy. On zas chtěl trendsettingovou agenturu, takže jsme se nakonec shodli na založení společné agentury NEW ALIENS, která se dělí na trendsettingovou a castingovou. Obě části se dokonale propojují a my díky tomu nabízíme klientům full servis, což je vlastně ta odlišnost od ostatních agentur.

Dále nám opravdu záleží na samotných nonmodels. Není to jen o tom, aby jsme někoho měli v nejaké databázi. Chceme, aby vynikla jejich autenticita a přirozenost. Zajímáme se o ně, pořádáme společné meetingy a party. Ke každému máme individuální přístup. Chceme, aby se mezi námi cítili šťastní – šťastní být sami sebou.

Jak probíhá výběr modelů? Každý musí být něčím výjimečný, ale je něco, co by měli mít společného?

S Jakubem castujeme v ulicích, v metru, na party, kdekoliv a kdykoliv. Dvakrát do roka také pořádáme open call casting, kde nám v prvním kole může poslat fotografii každý, kdo si myslí, že k nám patří. Výběr do užšího kola, kde se chceme s potenciálnimi aliens vidět osobně, není vůbec jednoduchý. Je to opravdu promyšlený výběr, nejdůležitější je, aby naši modelové byli naladěni na stejnou vlnu. Musí to prostě klapnout. Mně osobně záleží i na tom, zda o naší agentuře opravdu něco ví.

Je výběr omezen věkem, výškou nebo mírami?

Jsme aliens. Jsme timeless. Jsme nonbinary. Naše agentura míry neřeší.

Do jakých kampaní a pro jaké lokální designéry jsou obsazovány nové tváře New Aliens Agency? Fungujete i v zahraničí, případně to plánujete?

Za opravdu krátkou dobu od našeho vzniku jsme měli tu čest spolupracovat s designéry na MBPFW, zejména Jan Černý a ODIVI. Účastnili jsme se také menších módních akcí, jako je EXI(S)T v Zlíně a Malá noc módy v Brně. Velkou zkušeností byl i slovenský Fashion LIVE!, ze zahraničí to byl také Diesel. Zatím máme rozjednanou spolupráci s pařížskou castingovkou. Naše nonmodels rozšiřujeme také v Londýně, Španělsku, Izraeli a Berlíně. Velkou základnu máme i na Slovensku.

Jak hodnotíš módní scénu na Slovensku a v Čechách? Jsme podle tebe málo odvážní a plní předsudků? Co by se v tomto směru mohlo zlepšit a jak na to?

Češi a Slováci jsou odjakživa velmi konzervativní, nemají rádi změny a drží se stereotypu. Co je pro ně nové, je pro ně divné a bojí se toho. Velký vliv na to mají i velkoobchodní módní domy. Byla bych ráda, kdyby se raději podporovala lokální tvorba a to nejen v módě. A jak na to? Podle mě musíme vydržet a dále pokračovat v publicitě, tvoření designových eventů a vzájemné podpory. Jsem zastánce změny myšlení v oblasti módy mezi širší veřejností. Lidé by si měli uvědomovat, jak je oblečení velkou součástí nás samých a jak je propojené s naší psychikou.

Každopádně, módní scéna je u nás lepší a lepší. Cítím velký vliv a naději v našich mladých návrhářích. A tím nemyslím jen studenty oděvních škol. Mám na mysli všechny, kteří si dokážou prosadit svůj názor a myšlenku. To se mi líbí!

V rámci sekáče „Basics and other stories“ v Pop-up galerii Czech Fashion Council nabízíš netradiční, extravagantní a jedinečné úlovky. Kde všude hledáš toto oblečení? Jedná se o lokální kousky, nebo i výběr ze zahraničí?

Tento můj malý projekt vznikl velice nevinně, ale teď v něm vidím potenciál a smysl. Jsem vděčná za podporu a využití zázemí Czech Fashion Council, podporu recyclingu, a také za podporu mých přátel, kteří mi každý měsíc donesou oblečení, které už vyřadili ze svého šatníku a které já následně prodávám. Extravagantní kousky jsou většinou předělané z nějakých basic kousků. V tomto celém mi pomáhá moje kamarádka Majkla.

Jaký je tvůj osobní styl? V čem se cítíš nejlépe?

Svůj styl nechci nějak definovat, ale podle pohledů a ohlasů bude asi „jiný“. Má to taky co dočinění s mojí osobností – jsem intenzivní. Většinou si při výběru outfitu opravdu hraju a baví mě to. Ráda dostávám sebe a lidi kolem trošku mimo komfortní zónu. Nejlépe se cítím v provokativním outfitu na party v Le Bain v NYC. Pokud jedu navštívit svoje rodiče do mého rodného města, mám nařízeno se krotit. Ale nebojte se. Pracuju na tom!

Z jakého zdroje nejraději čerpáš novinky ze světa módy? Který ze zahraničních časopisů je tvůj oblíbený?

Určitě nejvíc z Instagramu. Nejraději mám všechny ty nevyhajpované osobnosti z různých koutů světa, kteří mají otevřenou a fresh mysl. Ti jsou nejvíc kreativní, nechávají v tom kus sebe a to je pro mě fascinující. Samozřejmě mapuji i velké módní domy, zahraniční studenty, stylisty a directory různých značek. Sleduji jak magazíny, tak YouTube channels, zejména i-D, DAZED, BOF a SHOWstudio. Fandím i lokálním magazínům a zinům. Nedám dopustit na sessions a lekce mistra PXS či dýchánky s mojí mentorkou Olo Křížovou – jejich vědomosti a zkušenosti mi dávají nejvíce.

Kdyby ses mohla podílet na choreografii jakékoliv světové přehlídky, která by to byla a proč?

Zajímala by mě jakákoliv alternativní přehlídka či fashion performance, kde můžu načerpat nové zkušenosti, ale HBA, Dior či londýnská Art School… těm bych rozhodně neřekla ne.

MOJE NEJ

Nejoblíbenější model/ka: všichni naši aliens!
Největší inspirace: všichni,kteří mají otevřenou mysl a můžou mě čímkoliv obohatit
Top světová destinace: New York
Nejoblíbenější tanečník: na pohyby Michaela Jacksona se můžu dívat 24/7
Toto mě nejvíce vystihuje: SKINNY BITCH

KDO S KOHO

minimalismus vs. extravagance: extravagance aka new basic
techno vs. rap: techno v noci, rap přes den
no make-up vs. výrazné líčení: spíše no make-up (vy mi teda dáváte)
avokádo vs. pizza: avokádooooo
vintage vs. futurismus: vintage (jsem oldschool kid)

Podobné texty

Slovensko zažilo světovou módní show

Ve čtvrtek 19. září se na bratislavském Náměstím Svobody...

Bruce Weber: My Education

V Galerii hlavního města Prahy začíná výstava světoznámého fotografa, kterou...

Nejlepší streetstyle trendy z kodaňských ulic

Hlavní město Dánska se v první polovině srpna na...

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...