Móda je krásná uvnitř #22 Misericordia a její hranice slušnosti

Najít značku, která dělá módu dobře, eticky a kvalitně a ještě k tomu tak, že máte opravdu chuť si od ní něco koupit, nebo dokonce mít ‚I want them all‘ moment, je náročné, ale je to má největší vášeň. Proto, když jsem mezi eventy v rámci Pařížského pánského Fashion Weeku našla značku Misericordia, nemohla jsem si nechat ujít oslavu jejich 10tých narozenin a možnost vyzpovídat jejího zakladatele, Aureliena (jeho portrét najdete v přiložených fotografiích). 

‚Co je účelem tvojí činnosti?‘ 

Účel je pořád stejný. Dokázat, že je to možné, že země Jižní Ameriky nejsou jen pouště a chudinské čtvrti, že mají kuturu a jsou schopny produktovat kvalitní materiály a zboží. Lidem, kteří šijí naše oblečení na naší značce moc záleží, mění jejich životy, dává jim pocit, že jsou potřební, že mají své místo a hodnotu v globálním světě, že oblečení, které vyrábějí, nosí výjimeční lidé po celém světě.‘ říká jedním dechem a s neutuchajícím nadšením Aurelien, který absolvoval ve středu večer desítky rozhovorů. 

‚Celý koncept a obchod jsem vybudoval sám, bez investorů, kousek po kousku. Odjel jsem před více než deseti lety do Peru, pracoval jsem v umění a designu. Misericordia vznikla v podstatě jako sázka. Setkal jsem se s úžasnými lidmi a práce s nimi mě naplňovala, dávalo mi to smysl. Začínali jsme ale úplně bez ničeho. První stroje jsme si pronajali, po sezóně jsme nějaké koupili. Ze začátku jsem trávil každý den hodiny v autobuse, abych sehnal kus nitě tu a pár kilo přízi tamhle. Byl to punk. Na druhou stranu úspěch na Pařížské půdě byl instantní. Mezi prvními přisla objednávka od Colette (nejznámější koncept store v Paříži, pozn. redaktora). Až po letech jsme koupili technologii na střihání látky, na digitální zpracování střihů, tisk, pletení. Vrcholem bylo otevření našeho vlastního bukitu v Paříži (v jehož prostorách se ve středu slavilo a kde probíhal i tento hovor). 

Proč ale píši o značce Misericordia ve sloupku o udržitelné módě? Miserdordia vznikla a stále funguje jako malý workshop v Peru, ne jako marketingový koncept v Evropě, který zadává zakázky do sweatshopů v Bangladéši. Co je dalším důležitým ukazatelem etického spravování značky je, že v jejím čele stále stojí její zakladatel, designér a vizionář. Aurelien navíc nestojí pouze v jejím čele, sedí i za jejím počítačem, za komunikací, za střihy, za úsměvy svých kolegů, s nimiž již téměř přes deset let žije v Peru a do Evropy jezdí jen zařizovat distribuci. 

Chtěli jsme opravdovou Peruánskou značku. Ne tradiční vzory, které si všichni vybaví, ale v každodenním životě by je nidko nenosil. Chtěli jsme atraktivní, kompetentní, moderní, designově řešenou značku a kolekci.‘ A taková se jim také povedla i díky spoustě zajímavých spoluprací s návrháři a designéry. ‚Všechny materiály pochází z Peru. To jsou hranice, které bych nikdy nepřekročil při zajišťování materiálů. Používáme především Peruánskou bavlnu a alpaku, obojí je vyhlášené kvality. Misericordia je důkaz, že Peru má neuvěřitelné zdroje a kulturní bohatství a je schopné zrodit značku světového věhlasu, vyrobit kolekce prémiové kvality.‘ 

‚Žiješ značkou Miseridordia, nebo stíháš i soukromý život?‘ 

Designér musí žít svou značkou, dát do toho všechno. Někdy trávíme v dílnách dny i noci, je to vášeň nejen má, ale i mého týmu, žijeme pro to… A soukromý život … mám… tak nějak.‘ pochybnost v jeho hlase mluví za vše. 

Každopádně určit si hranice, za které ve svém obchodním záměru nepůjdete, je výzva. Pokud jde vytvořit kolekci pouze z místních zdrojů v Peru, je něco takového možné i v našich podmínkách? Chllenge accepted. 

Podobné texty

#BRANDLOVEㅣBODE: značka, která získala srdce Harryho Stylese

S novým rokem spouštíme také novou sérii #BRANDFOLIO, ve...

Rina Sawayana – star roku 2023, která září i letos

Japonská zpěvačka, modelka a nyní i herečka Rina Sawayama...

MÓDNÍ VĚŠTBA aneb co bylo a co bude: trendy pro rok 2024

Rok se s rokem sešel a módní svět zažívá...

Zimní Dr. Martens vás v mrazech zahřejí

Dr. Martens s vniřní stélkou v podobě umělého kožichu...